Přírodní dřevěné podlahy

novapodlaha.cz > Podlahové krytiny > Přírodní dřevěné podlahy > Masivní podlahová prkna​

Masivní podlahová prkna​

Znovuobjevená krása dřeva osvědčená po staletí​

Kdo by neznal dřevěnou prkennou podlahu, která byla prakticky první dřevěnou podlahou používanou před staletími v obydlích lidí, bez rozdílu postavení, vlivu a majetku. Ano jsou to ta prkna na kterých se pravidelně klečelo s kbelíkem, rýžákem a mýdlem. Ovšem díky dnešním možnostem zůstala pouze krása dřeva a námaha s údržbou takovéto podlahy je již minulostí. Dřevěná podlaha tvořená masivními prkny velkého formátu zažívá renesanci a nachází stále více uplatnění v moderním bydlení, je to dáno kvalitními výrobními postupy a moderními technologiemi používanými při montáži a povrchové úpravě tohoto materiálu.

Kvalitní podlahová prkna jsou vyráběny nejčastěji ze dřeva Dubu, Olše, Jasanu a Borovice. Z tropických dřevin je to Jatoba.

Dub
Olše
Jasan
Borovice
Jatoba

Třídění podlahových prken

Kvalita A
mírně rustikální

Zdravé suky, otevřené suky do cca 15 mm, malé praskliny,přírodní barevné rozdíly a drobná hnědá očka.

Kvalita BA
rustikální

Zdravé suky, otevřené suky do cca 35 mm, větší

Kvalita C
country

Otevřené suky, velké praskliny, běl a přírodní barevné rozdíly.

Speciální úprava prken

Postrašená podlaha

Tato podlaha je charakteristická starobylým vzhledem který se dosahuje „patinováním“ a mechanický postrašováním, tohoto vzhledu bylo dříve možné dosáhnout pouze letitým opotřebováním samotné původně nové podlahy.

Kartáčovaná podlaha

Podlaha je charakteristická svým tak zvaným „třetím rozměrem“ který je dosažen technologií „kartáčování“. Podlaha je velmi odolná proti oděru. Velmi oblíbená u majitelů domácích mazlíčků.

Podlaha ze 14-ctého století

Různé nerovnosti, otevřené suky a „cílené nepřesnosti“ v ručním opracování každého jednotlivého prkna takovéto podlahy, Vám zaručí autentičnost a nezaměnitelnou originalitu podlahy, která Vás přenese několik století zpět.

Masivní dřevěné podlahy

Staletími osvědčená jedinečná kvalita

  • Ekologické

    Dřevo je ekologický a obnovitelný materiál, který je po staletí využíván lidmi k nejrůznějším účelům a to především díky jeho snadné dostupnosti, opracovatelnosti, životnosti a univerzálnosti použití.
  • Užitečné

    Masivní dřevěná podlaha je správnou volbou pro všechny, kteří chtějí mít podlahu v originálním designu vytvořeném přírodou, která je nadčasová, vyhovuje prakticky jakémukoli interiéru a nejnáročnějším požadavkům na užitnou hodnotu podlahy.
  • Odolné

    Masivní dřevěná podlaha má nejdelší životnost z podlahových materiálů a to především pro to, že je možné ji opakovaně zrenovovat. Podlahou z masivního dřeva se bude těšit nejen současná generace, ale i generace příští.
Druhy dřevin

Jakou dřevinu zvolit pro Vaši podlahu?

Užitné vlastnosti jednotlivých dřevin nejsou stejné a mezi jednotlivými dřevinami jsou jisté rozdíly ve fyzikálních a mechanických vlastnostech dřeva. Je to dáno především druhem dřeviny a místem kde se dřevina vyskytuje a těží. Jednotlivé dřeviny se od sebe liší nejen barvou a kresbou dřeva, ale i svojí tvrdostí a odolností. Proto je dobré při výběru konkrétní dřeviny, přihlédnout nejen k estetickým a barevným vlastnostem dřeviny, ale i k využití a zatížení místnosti kde se má podlaha nacházet. Ne každá dřevina je vhodná pro silně namáhané prostory.

Povrchová úprava

Jaké jsou vhodné povrchové úpravy?

Pro povrchovou úpravu masivních dřevěných podlah se používají v zásadě dvě technologie, jednou je ošetření podlahy lakem a druhou je ošetření povrhu podlahy olejem s voskem. Povrchová úprava dřevěné podlahy je individuální záležitostí, kde záleží na tom, jak budete podlahu využívat, jak ji zatěžovat, jaký vzhled a jak často a jakým způsobem zamýšlíte podlahu renovovat a upravovat pro Vaše potřeby. Zvažte proto velmi pečlivě způsob povrchové úpravy Vaší podlahy.

Tvrdost dřevin

Tabulka tvrdosti dřevin podle Brinella

Tvrdost v kP/mm²

FAQ

Často kladené otázky
o podlahách z masivu

Nenašli jste co jste hledali? Nevadí! Zkuste se nás na to zeptat a my se pokusíme co nejdříve odpovědět.

Ano. Pokud je u ní uvedeno, že je z masivního dřeva, je to skutečně „celistvý kus stromu“.

Ano i ne. Záleží na tom, jakou podlahu si u nás vyberete. Na některých druzích dřevěných podlah je výhodnější provést povrchovou úpravu až po jejím položení. Povrchovou úpravu pak tedy provádíme až na místě.

Ano, změna barevného odstínu je přirozený proces kterému podléhají všechny přírodní materiály. Toto lze částečně omezit (prodloužit v čase) použitím vhodné povrchové úpravy s UV filtrem, ovšem zcela tomu zabránit nelze.