Montáž a údržba

novapodlaha.cz > Montáž a údržba > Úprava podkladů

Úprava podkladů

Úprava podkladů – základ pro dlouhou životnost podlahové krytiny

Žádná podlahová krytina, včetně plovoucích a masivních podlahových krytin, není nosnou vrstvou a nelze jí proto využívat i k odstranění některých nedostatků podkladu na kterém má být umístěna.

Přejete-li si tedy aby Vám podlahová krytina dlouho a bezproblémově sloužila a dobře vypadala, je nezbytné věnovat i podkladu pod podlahovou krytinou zvýšenou pozornost a upravit ji tak, aby vyhovovala požadavkům výrobce a technickým vlastnostem podlahové krytiny.

Způsoby úprav podkladů

Pro nestabilní a nerovný povrch na bázi cementových a sádrových stavebních hmot (beton, anhydrit apod.), se používají speciální systémy stavební chemie tvořené speciálním penetračním nátěrem a určitým druhem samonivelační hmoty. Takto se dá starý a nestabilní podklad upravit na potřebné parametry, které vyžadují prakticky všechny druhy podlahových krytin.

Pro lokální opravy podkladů a vyrovnání některých druhů nerovností, je možné také použít ruční vyrovnávací hmoty. Jejich použitím ovšem nelze dosáhnout rovného a hladkého povrchu, jako se dosahuje s použitím samonivelačních hmot.

Další skupinou podkladů, které je nutné upravovat pro montáž nových podlahových krytin, jsou různé systémy dřevěných nebo dřevovláknitých podkladů a případně jejich kombinace. Pro úpravy takovýchto podkladů se nejčastěji používají různé systémy „suché“ výstavby, spočívající v použití obdobných materiálů na základě dřeva a dřevovláknitých desek, případně speciálních podsypů a souvisejících technologií.

Jak na to

Pěkná a trvanlivá podlaha

  • Výběr

    Při výběru podlahové krytiny je třeba vzít v úvahu, do jakého prostoru bude umístěna, jaké budou požadavky na její zatížení běžným provozem a tím také její životnost. Jaké nároky na další údržbu bude uživatel ochoten akceptovat a skutečně je bude provádět
  • Podklad

    Podklad pod podlahovou krytinou a technologie montáže podlahové krytiny velmi výrazně ovlivňují nejen životnost ale i vzhled nové podlahy. Obecně, musí být rovný, suchý a bez trhlin. Nelze v žádném případě počítat s tím, že použitím určité podlahové krytiny dojde k odstranění nedostatků podkladu pod podlahovou krytinou.
  • Údržba

    Vždy si vyžádejte k nové podlahové krytině návod na údržbu a ve vlastním zájmu jej dodržujte. Žádná podlahová krytina není nezničitelná, jde pouze o to, jaké vytvoříte podmínky, aby Vám nová podlaha dlouho a spolehlivě sloužila a stále dobře vypadala.
FAQ

Často kladené otázky
o montáži a údržbě podlah

Nenašli jste co jste hledali? Nevadí! Zkuste se nás na to zeptat a my se pokusíme co nejdříve odpovědět.

Pokládka cca 25m² plovoucí vinylové podlahy zabere od 2 do 7 dnů. 2 dny - bez úprav podkladu, 7 dnů - s úpravou a vyrovnáním podkladu a všech nezbytných technologických přestávek jako například schnutí nivelační hmoty.

Opatřit židli kolečky vhodnými na podlahu po které bude jezdit nebo si pořídit speciální podložku pod kolečkovou židli.

Jakým způsobem se starat o podlahu a jak zaručit aby vydržela co nejdéle - vždy určuje výrobce dané podlahové krytiny.