Koberce a kobercové čtverce

novapodlaha.cz > Podlahové krytiny > Koberce a kobercové čtverce > Koberce

Koberce

Hřejivá a měkká chůze

Při výběru barvy nebo vzoru koberce je nutné si uvědomit, že odstín koberce se bude lišit na denním světle a pod světlem lampičky večer. Na světle zbarvených a jednobarevných kobercích je více vidět nečistota a vyžadují si tak větší péči nežli tmavé a nestejnobarevné. Neplatí to ovšem vždy a pro všechny typy nečistot.

Vícebarevné a vzorované koberce lépe dokáží zamaskovat různé nečistoty a skvrny. Zatížení a kvalita koberce je přímo úměrná množství a kvalitě vlákna. Čím lepší vlákno a čím hustší uspořádání, tím větší zatížení koberec vydrží. V koberci který je tvořen většími smyčkami se drží více nečistot.

Třídění koberců podle materiálů

Polyamid - PA

Polyamid je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kobercového vlákna. Vhodný díky své mimořádné životnosti a všestrannosti. Může být zbarven do velkého množství barevných odstínů a může být upravován do stovek vzorů a struktur. Polyamidové koberce jsou běžně využívány v komerčních ale i v bytových prostorách.

Polypropylen - PP

Vzhledem k jeho ceně jsou koberce vyrobené z tohoto vlákna velmi levné. Tento materiál je vhodný především do prostor s malým zatížením. Koberce mají menší odolnost proti opotřebení vytvářejí větší statický náboj a vlákno vlasové vrstvy se po stlačení nábytkem po krátké době nenávratně poškodí. U zátěžových koberců se toto vlákno používá především ke komerčnímu snížení ceny koberce, kdy je tímto méně kvalitním vláknem nahrazována část vlákna kvalitního. Většinou se jedná o náhradu v množství zhruba 20 – 40 %.

Polyester

Používán v obytných a méně namáhaných komerčních prostorách. Polyester se vyznačuje svou barevnou jasností, stálobarevností a je odolný proti vodou rozpustným skvrnám. Polyesterová příze je v současnosti hodně produkována z recyklovaných plastových PET láhví a její kvalita je považovaná za lepší než klasické polyesterové vlákno.

Vlna

Jedná se o přírodní vlákno, málo odolné proti skvrnám, roztočům a nečistotě. Neměnný materiál, vynikající na dotek, snižuje viditelnost drobné nečistoty díky své jemné, rozptýlené charakteristice a přírodnímu původu. Koberce vyrobené z tohoto vlákna spadají většinou do vyšší a komfortnější kategorie podlahových krytin. Některé vlastnosti tohoto materiálu je možné uspokojivě vylepšit přidáním polyamidové příze. Takto upravené kobercové krytiny potom mohou najít uplatnění i v méně zatěžovaných komerčních prostorách .

Zátěžové koberce

Jaký materiál zvolit do kanceláře?

Do komerčních a kancelářských prostor by měly být pokládány koberce které jsou vyrobeny ze značkového polyamidu. Největší producent tohoto vlákna je americká společnost DuPont. Tento pokročilý druh polyamidu bývá většinou opatřen protišpinivou úpravou a z jeho fyzikálních vlastností je možno vyzdvihnout především nehořlavost a tvarovou paměť. Koberce vyrobené z tohoto vlákna vytvářejí mnohem nižší statický náboj oproti jiným kobercovým krytinám. Na toto vlákno se také velmi dobře váže barva a tím činí koberec výrazně odolnějším proti vyblednutí a barevnému opotřebení.

FAQ

Často kladené otázky
o kobercích

Nenašli jste co jste hledali? Nevadí! Zkuste se nás na to zeptat a my se pokusíme co nejdříve odpovědět.

Kobercové čtverce omezují množství polétavého prachu v místnosti až o 50% a nejsou vhodným místem pro roztoče. Lze s poměrně vysokou pravděpodobností říct, že ano i pro alergiky jsou kvalitní koberce vhodnou podlahovou krytinou.

Je to především znatelně vyšší životnost a uživatelský komfort, prakticky ničím neomezená variabilita a v případě lokálního poškození a nebo znečištění, je možné snadno vyměnit jen poškozené části a není třeba měnit celý koberec v místnosti.

Bytové koberce jsou vyráběny z méně odolného materiálu a jinou levnější technologií, nežli koberce zátěžové a to se samozřejmě odráží i na ceně.