Venkovní terasy

novapodlaha.cz > Podlahové krytiny > Venkovní terasy > Umělé kompozitní venkovní terasy​

Umělé kompozitní venkovní terasy​

Umělé kompozitní WPC – Wood Plastic Composite

V současné době se setkáváme se zvýšenou poptávkou po alternativních materiálech, které by měly lepší mechanické vlastnosti a byly odolnější nežli jsou klasické přírodní materiály, používané na zhotovení teras v exteriéru. Byl tedy vyvinut materiál na bázi dřeva a polymeru obecně nazvaný WPC. Technologie výroby WPC je stará již více nežli deset let a za tuto dobu, postupným vývojem vznikl velice odolný kompozitní materiál, který eliminuje negativní vlastnosti přírodních materiálů a přitom si zachovává v co největší míře optický vjem dřevěného materiálu

Kompozitní materiál WPC (Wood Plastic Composite) je složen ze dvou třetin dřevité drtě a zbytek tvoří polymerní plasty. Toto spojení přírodního a umělého materiálu dalo vzniknout naprosto unikátnímu materiálu, který vyniká extrémní životností a odolává všem klimatickým a povětrnostním podmínkám bez jakékoli údržby.

Výrobky WPC se liší svojí povrchovou strukturou – hladký, pískovaný povrch, jemné a hrubé drážky – barvě a odstínu který se snaží co nejvíce podobat přírodním materiálům. Čím více dřevěné složky, tím je materiál kompozitního WPC podobnější dřevu. U kvalitních WPC materiálů je optický a pocitový efekt natolik dokonalý, že běžný uživatel rozdíl mezi dřevěným a umělým materiálem prakticky nepozná.

Výhody a nevýhody WPC teras

 • Venkovní terasy z WPC materiálů, vynikají svojí odolností a dlouhou životností prakticky bez údržby. Tím šetří průběžné náklady na údržbu a ošetřování terasy až do té míry, že prvotní poněkud vyšší náklady na pořízení terasy z kompozitních materiálů se dlouhodobě vracejí už po třech či čtyřech letech provozu.
 • WPC materiály vynikají svojí rozměrovou a optickou stabilitou, terasa z tohoto materiálu rozměrově nepracuje a nemění svoji barvu.
 • Terasa z kompozitního materiálu je odolná, proti dřevokaznému hmyzu, plísni a hnilobě.
 • Kvalitní WPC materiály jsou ekologické a neobsahují škodlivé emise.
 • Nejkvalitnější materiály WPC mají složení v poměru cca 65% dřeva a 35% umělých polymerních látek. Hlavní složkou kvalitního polymeru je HDPE což je vysokotlaký polyethylen. Ten je někdy ovšem nahrazován méně odolným polypropylenem (PP).
 • WPC kompozitní materiály pro venkovní terasy jsou někdy konstruovány jako duté, tyto mají nižší nosnost a v zimních měsících hrozí popraskání, pokud není terasa odborně a kvalitně zhotovená předepsanou technologií tak, aby toto riziko bylo minimalizováno.
 • Všechny kompozitní materiály nejsou stejné a nemají stejnou odolnost a životnost!
Venkovní terasa

Oáza klidu na dosah ruky

 • Plánování

  Při plánování venkovní terasy se nevyplatí spěchat, vše je nutné si nejdříve do detailu rozmyslet a nechat věc tak zvaně „uzrát“ a po čase opět zvážit, zda bylo původní řešení to správné a vyhovující.
 • Montáž

  Montáž venkovní terasy lze provádět teoreticky celoročně, ale nejvhodnějším obdobím jsou teplé měsíce v roce. Termín realizace je nutné zvolit s dostatečnou rezervou a vzít v úvahu klimatické podmínky venkovního prostředí a jejich vliv na technologii montáže venkovní terasy.
 • Improvizace

  Nemáte-li prostory k vytvoření „přímo“ venkovní terasy, ale máte balkon, je možné pomocí technologií a materiálů pro venkovní terasy „vylepšit“ i takovéto prostory, budete překvapeni, kolik času poté na svém balkoně strávíte a jak to může být příjemné.
Více prostoru

Místo pro odpočinek, relaxaci i zábavu

Uvažujete o místě, kde budete pít svoji ranní kávu, relaxovat po náročném dni, užívat si s rodinou a nebo s přáteli ? Jedním z řešení, může být venkovní terasa. Venkovní terasa se zpravidla umisťuje co nejblíže k domu, jako plynulé pokračování obytných místností, po většinu roku si tak můžete rozšířit svůj obytný prostor o nevšední a zajímavé prostředí. Vytvořte si dostatek místa pro relaxaci u bazénu a nebo posezení mezi stromy na Vaší zahradě.

FAQ

Často kladené otázky
o venkovních terasách

Nenašli jste co jste hledali? Nevadí! Zkuste se nás na to zeptat a my se pokusíme co nejdříve odpovědět.

Záleží na druhu dřeviny, péči o terasu, její konstrukci a umístění. Přibližně 10 – 15/20 let u dřevin z mírnějších klimatických pásů a kolem 30 a více let u dřevin tropických.

Terasa z WPC prken (dřevoplast), je tvořena segmenty které jsou vyrobeny z určitého podílu dřevěné drtě a speciální pryskyřice. Prkna jsou tvrdší a odolnější například proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Pokud zvolíte správnou barvu, tak i barevně je stálejší než dřevo.

Nemusí, stačí na podzim provést standardní údržbu a tím terasu na zimu připravit.